W tej kategorii znajdziecie Państwo projektory multimedialne służące do wyświetlania obrazu na dużym formacie. Projektory, w zależności od parametrów, można używać w szkołach, podczas prezentacji, w warunkach domowych (jako kino domowe) lub biurach. Od dłuższego czasu stały się nieodłączną częścią ważnych spotkań, na których omawiane są projekty, prezentowane oferty, a także szkoleń, prezentacji, konferencji, a ostatnio nawet zajęć szkolnych.
Jak wybrać odpowiedni projektor multimedialny, by spełnił wszystkie oczekiwania?
Przed zakupem warto wziąć pod uwagę kilka detali, które zadecydują o jakości wyświetlanego obrazu i zadowoleniu z użytkowania. W zależności od tego, gdzie i jak będziemy wykorzystywać nowe urządzenie, nie każde sprawdzi się tak samo w danych warunkach. Projektor przeznaczony do kina domowego nie da tak samo zadowalających efektów podczas wyświetlania kolejnych slajdów power pointa w trakcie prezentacji, i odwrotnie.
Proporcje
Proporcje wyświetlania to pierwsze kryterium wyboru odpowiedniego projektora. Format 16:9 został stworzony do wyświetlania filmów i gier komputerowych, dlatego do wyświetlania tego rodzaju multimediów należy zaopatrzyć się w projektor tego formatu. Inaczej ma się sprawa, gdy potrzebujemy urządzenia do wyświetlania różnego rodzaju prezentacji, gdzie ogólnie przyjętą proporcją jest 4:3. Właśnie do tych celów zostały stworzone rzutniki biznesowe.
Jasność obrazu
Rzutniki przeznaczone do celów rozrywkowych są najciemniejszymi z oferowanych projektorów. Wynika to z faktu, że wyświetlanie obrazów przy ich pomocy odbywa się w warunkach, w których dopływa światła jest kontrolowany (najczęściej oglądamy filmy po ciemku). Urządzenia do prezentacji muszą być wyposażone w znacznie jaśniejsze lampy, aby jakość obrazu nie została zakłócona przez światło dzienne.
Kontrast
Podobnie, jak w przypadku wybierania telewizora, należy zwrócić uwagę na kontrast. Dzięki odpowiedniej wartości oferowanego kontrastu możemy uzyskać obraz idealny do odtwarzania filmów. W przypadku kina domowego niezbędne minimum, które należy zachować to 6000:1-7000:1, podczas prezentacji wystarczy już kontrast na poziomie 500:1.
Rozdzielczość
Od razu warto przyjrzeć się wartościom opisanym w danych technicznych jako "natywne". Minimum do wyświetlania filmów dobrej jakości jest 1280x720 dla WXGA, 1024x768 (XGA), 1280x1024 (SXGA). W projektorach wykorzystywanych do celów biznesowych stosuje się najczęściej rozdzielczość 1280x800.
Żywotność lampy
Przy częstym i intensywnym wykorzystywaniu projektora długość pracy jego lampy będzie ważnym czynnikiem decydującym o zakupie. Tutaj warto sprawdzić, jak długo będzie można eksploatować lampę, a także, ile wyniesie zakup nowej.
Zoom
Funkcję zoomu znajdziemy we wszystkich dostępnych na rynku projektorach, ale prawdopodobnie w wielu jego zakres będzie się różnić. Warto zwrócić uwagę na wartości zoomu optycznego, który przy całej skali będzie wyświetlał obraz dobrej jakości. Zupełnie inaczej będzie w przypadku zoomu cyfrowego, sztucznie uzupełnionego pikselami.
Lens shift
Przesunięcie obiektywu - genialne rozwiązanie, gdy z różnych przyczyn projektor nie znajduje się centralnie po środku ekranu, na którym ma być wyświetlany obraz. Za pomocą przesunięcia, można tak dopasować obraz, by wyświetlany we właściwym miejscu.
Interfejsy
Które dają możliwość podłączenia projektora tak, jak chcesz. HDMI sprawdzą się do kina domowego, podczas gdy w biznesie stosuje się VGA i S-Video.
Jeżeli zainteresowała Cię możliwość wyświetlania filmów w domu w zupełnie innej jakości, albo jeżeli poszukujesz dobrego rozwiązania do stosowania w swojej firmie, skontaktuj się z naszym działem handlowym. Chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego modelu.
Serdecznie zapraszamy i życzymy udanych zakupów!